10 начина да разпознаем фишинг имейл

Фишинг е начин за посегателство върху Вашите лични данни или финанси, чрез използване най-често на имейли, SMS съобщения или телефонни обаждания. В тази статия ще разгледаме имейл фишинга.

Фишинг измамите се превръщат в по-често явление, като непрекъснато се разработват нови фишинг стратегии и имейли. Ето защо е важно да бъдете нащрек и винаги внимателно да преглеждате имейлите си. Ако имате съмнения относно легитимността на имейл, най-добре не отговаряйте и в никакъв случай не предоставяйте лична информация.

Ето 10 начина да разпознавате фишинг измама:

1. Кой изпраща имейла?

Проверете внимателно изпращача на имейла. Много често се използват фалшиви адреси, които изглеждат като истински, но имат малки разлики. Това са често добавени знаци, букви или цифри (@g00gle.com вместо @google.com, @bank1.bg вместо @bank.bg)

2. Правописни грешки

Ако забележите странно формулирани изречения, правописни грешки, това трябва да Ви наведе на мисълта, че сте попаднали на фишинг имейл.

3. Генерални обръщения

Ако в имейла се обръщат към Вас с „Уважаеми клиенте,“ или „Здравейте потребител,“ това може да е подозрително.

4. Спешност и заплахи

Фрази като „Акаунтът Ви ще бъде закрит до 24 часа“ или „Трябва да потвърдите данните си незабавно“ са изключително съмнителни. Фишинг имейлите често се опитват да създадат усещане за неотложност и да действате бързо без да имате време за размисъл.

5. Подозрителни линкове

Никога не кликвайте директно върху линкове. За да видите действителният URL адрес задръжте курсора на мишката върху връзката, без да щраквате, URL адресът ще се появи в долния ляв ъгъл на екрана Ви. Ако URL адресът изглежда подозрителен не кликвайте.

6. Нелогично искане на лична информация

Една професионална организация никога не би поискала, пароли, ПИН кодове или банкови детайли по имейл. Бъдете скептични, ако искат от Вас такава информация по имейл.

7. Прикачени файлове

Бъдете внимателни с прикачените файлове. Не отваряйте прикачени файлове без да сте видяли формата на файла. Често файлове с екстенция .exe или .zip може да водят до зловреден софтуер.

8. Съмнителни лога и дизайн

Повечето организации използват стандартна структура, фонт и дизайн на имейлите си. Ако имейла, който сте получили има нехарактерна структура това трябва да Ви усъмни. Също така логото може да е размазано или с различни цветове. Проверете фонта и цветовете в официалния сайт на организацията, от която се твърди, че е този имейл. Можете дори да се свържете с организацията, за да проверите дали имейла е легитимен.

9. Нереалистични оферти

Ако нещо изглежда твърде хубаво, за да е истина, вероятно е така. Имейли, които настояват, че сте спечелили награда са повече от сигурно фишинг.

10. Дарителски кампании

Имейли, които настояват за изпращане на пари към непознати сметки, често са измамни. Чест похват във фишинга е емоционалната манипулация. Не бързайте да пращате пари без да сте проверили дарителската кампания от официален източник.

След като знаем как да разпознаем фишинг имейлите. Ето и как да реагираме ако случайно получим такива.

  • Ако не очаквате имейл от дадено място, организация или човек, винаги подхождайте с внимание.
  • Не кликвайте върху съмнителни линкове и не отваряйте и не сваляйте прикачени файлове със съмнителни имена и екстенции.
  • Ако имате съмнения за легитимността на имейла, директно се свържете с предполагаемия подател или организация от официалният им сайт.
  • Ако сте получили такъв имейл на служебния Ви имейл, се свържете с ИТ отделът на Вашата компания.
  • Не правете нищо от това, което имейлът Ви казва да направите.
  • Отбележете имейлът като фишинг. Ако направите това, ще помогнете тези имейли да бъдат разпознавани като измамни.
  • Изтрийте имейла.

Picture of SNM Support

SNM Support

Автор: Калина Бурнева